1. Ulusal Vize nedir?
Almanya’da 90 gün üzeri kalış süreniz olması durumunda yapmanız gereken vize başvuru türüdür.

2. Başvuru sırasında pasaport sunma zorunluluğu var mıdır?
Ulusal Vize başvurunuz sırasında pasaportunuzu dış temsilciliğe teslim etme zorunluluğunuz yoktur. Başvuru sırasında pasaportunuzu iade alacağınıza dair imzalayacağınız belge ile pasaportunuzu geri alabilirsiniz.

3. Hususi veya Görev pasaportumla Ulusal Vize başvuruda bulunabilir miyim?
Evet, bulunabilirsiniz.

4. Pasaportumda bir Schengen vizem mevcut, aynı zamanda Almanya Ulusal vize başvurusunda bulunabilir miyim?
Evet, başvuruda bulunabilirsiniz. Ulusal vize ile Schengen vizenin bir bağlantısı yoktur.

5. Ulusal Vize başvurumu en erken ne zaman yapmalıyım?
Başvurunuzu mümkün olan en erken tarihte yapın. Ulusal vize başvurusunun işlem süresi genellikle 8-10 haftadır, fakat bazı münferit durumlarda daha uzun sürebilir. Bunun nedeni ise, çoğunlukla Almanya’daki yetkili yabancılar dairesinin onayının gerekmesidir. Bunun için dosyanız Almanya’ya gönderilir. Vize bölümü ancak bu onay geldikten sonra vizenizi düzenleyebilir.

6. Almanya Ulusal Vize başvurumu nereden yapmalıyım?
Türkiye’deki Almanya Dış Temsilciliklerinden yapacağınız 90 gün üzeri kalış süresi olan Ulusal vize başvurularınız; Çalışma, Mesleki Eğitim, Araştırma, Üniversite Eğitimi, Staj, Dil Kursu kategorileri iDATA ofislerinden kabul edilecektir.
Türkiye’deki Almanya Dış Temsilciliklerinden yapacağınız 90 gün üzeri kalış süresi olan Ulusal vize başvurularınız; Aile Birleşimi, Alman İkamet İzni kaybı kategorileri Almanya Dış Temsilcikler tarafından kabul edilecektir.

7. Ulusal Vize için şahsen mi başvurmalıyım?
Evet. Ulusal vize için parmak izi uygulaması zorunlu olduğundan, bu şartın yerine getirilmesi amacıyla şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir.

8. Başvurum için adıma atanacak olan randevu tarihimi nasıl öğrenebilirim?
Adınıza atanacak olan randevu tarihinizin takibini doğum tarihiniz ve PNR numaranızla https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr/editappointment adresinden yapabilirsiniz.

9. Almanya Ulusal başvurum için adıma atanan randevu tarihinde değişikli yapmam gerekmektedir? Nasıl ilerlemeliyim?
Sistemimiz üzerinden Randevu Düzenle bölümünden doğum tarihiniz ve Randevu PNR numarası ile adınıza atanan randevunuzun değişikliğini veya iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Lütfen yapacağınız değişiklik veya iptal talebinizin, randevu tarihinize en geç 3 gün kala yapılması gerektiğini unutmayınız.

10. Başvuru işlem sürem ne kadar sürer?
Ulusal vize başvurusunun işlem süresi genellikle 8-10 haftadır. Başvurunuzu mümkün olan en erken tarihte yapmanızı öneririz.

11. Ulusal Vize başvurum için hangi belgeleri ibraz etmem gerekiyor?
Ulusal Vize başvurunuza ait her kategori için bilgi formlarına Almanya dış temsilcilik internet sayfasında bulabilirsiniz. Genel olarak başvuru için sadece bilgi formlarında belirtilen belgeler istenmektedir. Bazı durumlarda ek belgeler ve bunların Almanca tercümeleri gerekebilir.
Almanya Dış Temsilcilik İnternet Sayfası Bilgi Notları İçin: https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/05-VisaEinreise/-/2307308
Lütfen aşağıdaki hususa dikkat ediniz:
Eksiksiz olarak doldurulmuş başvuru formunu tüm gerekli belgelerle birlikte ibraz ederek başvurunuzun işlem süresini hızlandırabilirsiniz. Almanya’da kalacağınız adresin başvuru formunda belirtilmiş olması gerekmektedir. Eksiklikleri olan başvuruların reddedilme riski bulunmaktadır. Buna rağmen başka belgelerin gerekmesi halinde, bunların en kısa zamanda gönderilmesi faydalı olacaktır.

12. Soru ağacı işlemlerim sırasında yapmış olduğum ön ödeme ile alakalı bilgi alabilir miyim?
Yapmış olduğunuz ön ödeme tutarınız iDATA ofislerinde başvuru kabulü sırasında iDATA Koordinasyon bedelinden düşülecektir. Randevu gününüze 3 gün kala atanmış olan randevunuzun tarihini değiştirilebilir veya iptal edilebilirsiniz. Bu durumda işleminiz sırasında yapmış olduğunuz ön ödemeniz talebiniz doğrultusunda tarafınıza iade edilecektir. Randevu gününüzden 3 günden daha az kalması durumunda yapılacak değişiklikler kabul edilmeyecektir dolayısıyla ücret iadesi yapılmayacaktır.

13. iDATA’dan yapacağım başvuruda toplam ne kadar ödeme yapacağım?
Ulusal Vize başvurunuz için yapmanız gereken ödeme bilgileri için; https://idata.com.tr/de/tr/p/uecretlendirme-de

14. Almanya’da gelen evraklarım henüz tarafıma ulaşmadı, yine de randevu talebi oluşturabilir miyim?
Evraklarınızın randevu tarihinizde tarafınıza ulaşmaması ihtimalini göz önünde bulundurarak, Ulusal Vize başvuru randevunuzu evraklarınızın eksiksiz bulundurmanızdan sonra randevu talebinde bulunmanızı öneririz.

15. Başvurum için adıma atanacak olan randevu tarihimi nasıl öğrenebilirim?
Adınıza atanacak olan randevu tarihinizin takibini doğum tarihiniz ve PNR numaranızla https://ulusalrandevu.idata.com.tr/tr/editappointment adresinden yapabilirsiniz.

16. Başvuru sırasında ibraz etmem gereken BLOKE hesabı nasıl ve nerede açacağım?
Başvurunuz sırasında ibaret edeceğiniz BLOKE HESAP ile alakalı hakkında bilgi için; Almanya Dış Temsilcilik internet adresinde VİZE bölüm sayfasında mevcut olan Bilgi Notu No. 25’den destek almanızı tavsiye ederiz. https://tuerkei.diplo.de/blob/1613094/877cc4241e6728f01f574a70747b05e0/25-sperrkonto-data.pdf

17. Başvurum red edildi, ne yapabilirim?
Vize başvurunuz reddedildiği takdirde, bunun çeşitli sebepleri olabilir. Red sebeplerini, Almanya Dış Temsilcilik tarafından gönderilen cevap yazısında bulabilirsiniz. Vize  başvurunuzun reddedilmesi durumunda neler yapabileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi için; Almanya Dış Temsilcilik internet adresinde VİZE bölüm sayfasında mevcut olan Bilgi Notu No. 89’a ulaşmanızı tavsiye ederiz. İtiraz işlemin birkaç ay sürebileceğini göz önünde bulundurmanızı bildirmek isteriz.